reklama

Komu hrozí nelátková závisloť?

V dnešnej dobe komunikujeme prevažne cez internet a rovnako je tomu aj pri mladých. Vedľa mňa dnes sedel zaujímavý hosť, psychologička pani Zuzana Klačanská, ktorá pracuje ako školská poradkyňa a je psychológom s praxou viac ako 20rokov. Rozprávali sme sa o vplyve sociálnych sietí a internetu na spoločnosť a na mladých a možnosťi vzniku závislosti na tomto modernom médiu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Do akej mieri môžu byť sociálne siete obmedzujúce pri vytváraní a udržovaní medziľudských vzťahov?

Vo všeobecnosti sú dnes výrazné problémy v komunikácii čo sa týka osobnej komunikácie. Myslím, že komunikácia cez sociálne siete je zradná tým že nevidíme ako druhý na nás reaguje a nemáme spätnú väzbu. Pri normálnej komunikácii s očí do očí vidíme reakciu ktorá nás ovplyvňuje. Naša komunikácia sa vplyvom pohľadu na iného človeka mení tím, že sa podvedome prispôsobuje.

Ako psychológ a ako pedagóg zároveň, zaznamenali ste za posledné roky vplyv takejto komunikácie na deti vo vašom okolí?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako detská psychologička ,vidím takéto deti ktoré sú závislé od sociálnych sietí. Od mobilov, počítačov, hier, internetu. Tieto deti sú agresívne, výchovne problematické a neprispôsobivé. Denne presedia za počítačom aj viac ako 3hodiny denne. Nejde len o deti nad 15 rokov, sú to aj desať ročné deti na osemročnom gymnáziu.

Spomeniete si aj na konkrétny prípad?

Spomínam si na prípad chlapca, ktorý bol obmedzovaný rodičmi. Odpojili ho od počítača, no on si našiel spôsob ako sa hrať hry cez mobil. Rodičia na to prišli len vďaka vysokým účtom za telefón. Neskôr som sa snažila kontrolovať ho aj ja, no neúspešne. Robil všetko pre to aby sa k hre dostal. A to bol len sekundant na gymnáziu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalší maturant si našiel priateľku cez internet. Bol problematickej povahy, mal zlé postavenie v triede. Pocítil, že sa mu dvíha sebavedomie, že ho niekto má rád. Na sociálnej sieti však nešlo o konfrontáciu a tak po prvom stretnutí skončila ich komunikácia.

Môže anonymita byt rozhodujúcim faktorom pre deti?

Anonymita je rúškom pre tých, ktorý chcú ublížiť. Tie deti ako konzumenti nie sú anonymné, keďže sa chcú aj stretnúť. Pre dospelých môže byt hrozbou vznik závislosti. Môže tím utrpieť aj dieťa tím, že rodič ho zanedbáva. Napríklad Mama jednej mojej žiačky po nociach vysedávala za počítačom a dokázala preň zničiť aj všetky sociálne väzby. Pokiaľ má niekto sociálne väzby je oveľa menšia šanca na závislosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aká je podľa vás budúcnosť vo vytváraní medziľudských vzťahov mládeže pri dnešnej internetovej komunikácii?

Dnes sa často stretávame s rozpadmi manželských a partnerských vzťahov. Jedna s hlavných príčin je, že nevieme riešiť konfliktné situácie. Tým, že komunikujeme len cez sociálne siete nenaučíme sa ich riešiť. Myslím, že to negatívne ovplyvňuje vytváranie partnerských vzťahov. Bohužiaľ trendy naznačujú, že budeme čím ďalej tým viac komunikovať cez sociálne siete.

Od akého veku je podľa vás neškodné začať s internetovou komunikáciou?

Čím je dieťa mladšie, tím to má naň väčší vplyv, keďže deti ťažko oddeľujú realitu od fikcie. Deti berú túto internetovú komunikáciu ako pravdu. Ťažko pochopia čo je nevhodné a čo je žart. Deti aj desať ročné ešte nerozoznajú čo je hrozba a čo je realita. Rodič by mal vedieť s kým dieťa komunikuje. Predpoklad je dobrý vzťah rodiča a dieťaťa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Od akého veku alebo počtu hodín je u deti možný vznik závislosti na počítačoch ako na nelátkovej závislosti?

Presné číslo neexistuje, ale čím dlhšie sú na počítači, tím je väčšia pravdepodobnosť vzniku závislosti. Každý sme iný a niekomu stačí hodina a niekto sa nestane závislým ani za osem hodín. Robila som desať rokov so závislými a najťažšie je odstrániť nelátkovú závislosť, keďže tieto veci sú okolo nás dennodenne a nevyhneme sa im.

Do akej mieri predstavuje pre deti a mládež sociálna sieť hrozbu? Môže byť hrozbou aj pre dospelých?

Okrem problémov v komunikácii je hrozba, že nevedia s kým sa rozprávajú. Jedno dievča u nás si zabudlo vypnúť schránku na Facebooku a deti, ktoré to našli tam písali rôzne oplzlosti. Nevedeli komu píšu, kto to bude vidieť a boli anonymné. Nikdy som nič podobné nečítala. V stave anonymity si dovolíme veci, ktoré nesúvisia s morálkou. Deti so zlým postavením v triede a slabým sebavedomím hľadajú kompenzáciu na internete.

Majú sociálne siete vplyv na vývoj partnerských vzťahov?

Užívanie sociálnych sietí celkovo narúša vnímanie reality. Dokonca aj žiaci ktorých sa opýtam na manželstvo ho odsudzujú, lebo sa obávajú rozvodu. Trend dnešnej mládeže ako dôsledok komunikácie cez sociálne siete je, že očakávame len to dobré a utekáme od problémov. Keď je problém, tak to s partnerom predsa skončím.

Je možné, že práve užívanie sociálnej siete ako jeden s faktorov podmieni krach manželstiev ľudí, ktorý vyrástli na sociálnych sieťach ?

Určite áno.

Má vzťah rodiča a dieťaťa vplyv na vznik závislosti?

V dnešnej dobe žijú rodičia hektickým spôsobom a keď prídu domov sú radi, že im dieťa dá pokoj. Sme radi, že uvaríme večeru, upraceme a niečo urobili, že hurá, dieťa nám dá pokoj. Nemáme čas kontrolovať to dieťa čo robí v detskej izbe, či sa hrá, alebo píše domácu úlohu.

Poškodzuje internetová komunikácia vývoj psychiky detí natoľko, že by nedokázali komunikovať osobne rovnako ako cez počítač?

Na jednej strane samotárske a slabšie deti sa dajú skôr ku počítačom, ale aj príliš intenzívna sociálna komunikácia vplýva na to, že má dieťa problém v komunite svojich vrstovníkov. Môže mať komplexy a nadraďovať sa, že druhý sú hlúpy, keďže nie sú taký úžasný ako kamarát na sieti.

V akej miere majú sociálne siete negatívny vplyv na deti narodené v 90tych rokov?

Samozrejme, že majú. Stačí ťažká životná situácia, kedy človek nekomunikuje s ostatnými a nevyhľadá odbornú pomoc a snaží sa ich vyriešiť sám. Kompenzuje si to sociálnou sieťou. Keďže máme pud sebazáchovy hľadáme dôverníka, priateľa, hľadáme porozumenie. No je chyba hľadať ho na sociálnej sieti.

Sára Biela

Sára Biela

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som vysokoškoláčkou, čo sa zaujíma o diane okolo seba a dúfam, že moje blogy si radi prečítate. Zoznam autorových rubrík:  co rozum dal,a niekedy aj vzalNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu