Internetové zverstvá

Autor: Sára Biela | 20.2.2012 o 20:33 | Karma článku: 6,09 | Prečítané:  730x

V devädesiatych rokoch nastúpil internet a naše staré mamy krútili hlavou, že ide o výstrelok. Každý, kto dnes nie je na internete, alebo na Facebooku akoby vôbec neexistoval. Mailujeme, chatujeme, sharujeme , tweetujeme pod istým rúškom anonymity. Je však tak do ďaleko siahajúca aby s nás robila zvery? Pohltí nás raz táto anonymita a zanikne vôbec vďaka internetu komunikácia face to face? Pohltí internet noviny a knihy?

Internetové zvery

Ide o otázky, ktoré siahajú až do ďalekej budúcnosti,  no trendy hovoria jednoznačne .Anonymita robí s ľudí na internete zvieratá, keďže inokedy by sme niečo podobné nenapísali, nepovedali, no na internete nás nik nevidí a nik nevie, že sme to napísali práve my. To, čo označíme like by sme v bežnom živote možno zmietli zo stola.

Sex v tmavej komore a iné...

Nedávno som počula jeden príbeh o sexe v tmavej komore. Išlo o vedecký pokus, kedy bola vytvorená miestnosť s desiatimi vchodmi, kde poslali 5žien a 5 mužov rozličného veku, pohlavia, postavenia. Tí mohli robiť v danej miestnosti čo len chceli. Mali zaručené, že ostatných nikdy neuvidia a tiež, že nebudú videný. Môžete si podľa názvu domyslieť ako skončil daný pokus.

Cez prestávku dávka oplzlosti

Týmto sa dokázalo, že anonymita robí s ľudí tvory viac pudové a to robí koniec koncov aj internet. Potvrdiť môže tento fakt aj samotná školská psychologička s ktorou som sa nedávno rozprávala na tému vzniku závislosti na internete. Sama zažila situáciu, kedy si žiačka zabudla vypnúť svoje konto na facebooku a iné deti jej tam potom písali počas prestávok rôzne oplzlosti. Sama nikdy nič podobné nevidela.

hojdačky  vs.  priemyselné parky

Trendy naznačujú, že už krpci vo veku trinásť rokov chatujú o sto šesť. Na miestach, kde boli predtým preliezačky, hojdačky a pieskoviská vyrastajú priemyselné parky a parkoviská. Namiesto skákania gumy a slepej baby, čo si ešte môj ročník dobre pamätá, si deti radšej klikajú like. Niet sa čo čudovať, že deti trávia za počítačom viac ako je bežné.

Len nech dajú deti pokoj

S komunikáciou face to face v rodine je to v pomere ku počítaču dosť chabé. Priemerné dieťa strávi za počítačom okolo 5 až 6 hodín a dnešný rodičia sú radi, keď prídu domov, uvaria, upracú, alebo si urobia niečo do roboty. Dieťa pošlú učiť sa aby mali pokoj a pokiaľ si už domácu úlohu urobilo, rado sadne za internet. Nie je ťažké prekliknúť okno s domácej úlohy na hru, alebo článok.

Knižní mohykáni

Môj učiteľ slovenčiny na základnej školy kritizuje už dávnejšie to, že sa deti nevedia vyjadrovať  a o gramatike nehovoriac. V knižniciach sa nájdu už len posledný mohykáni, ktorý si radšej stiahnu knižku v PDF formáte ako by mali kupovať drahé knižky v kníhkupectve. Pre tých lenivejších sú dokonca knihy prerozprávané na cdčkách.

Mnohí starší čitatelia sa bránia, že vôňa papiera a tlače bude mať vždy priaznivcov. Je možné, že v budúcnosti budeme mať po otvorení tabletu prístupnú aj vôňu novín, ale šum papiera je zatiaľ veľkou zbraňou.

Kto sa topí, aj tabletu sa chytá

Okrem kníh to nevyzerá ružovo ani  s novinami, ktoré sa bránia zvyšujúcim sa číslam remitendy len tabletmi a aplikáciami pre mobily, či spoplatnením internetových stránok.  Je predsa logické, že ide o službu a tam, kde tvoria redakciu traja ľudia je ten štvrtý doslova zázrak, keď je každý dievča pre všetko.

 

Vyzerá to už tak, že kým nedožije generácia navyknutá na staré noviny, tablety zrejme nenahradia čaro novín. Komunikácia face to face bude u našich detí zrejme odkázaná na šťuchanie a like, ktoré budú slúžiť aj na novodobé zbalenie dievčaťa. Všetko je vo hviezdach Zatiaľ sa snažme nezdivieť s predvolebných článkov a preferencií, ktoré otvárajú nožíky vo vrecku.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi veľký problém a Plavčan odišiel

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.

PLUS

Oklamať eurokomisiu nebude také jednoduché

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú pod úroveň civilizovaného sveta.


Už ste čítali?